Stavebnictví se do března dařilo

Stavební výroba v prvních měsících letošního roku vykázala velmi dobré výsledky, meziročně si polepšila o 6 %. Částečně je tomu tak díky letošní vlídné zimě, která umožňuje práci venku dokonce i v době, kdy je stavebnictví běžně utlumeno. Nabídek práce v tomto oboru přibývá, nejvíce jich je pro řemeslníky a projektanty. I na tento obor ale dopadnou koronavirová opatření.

Stavebnictví se v prvních měsících roku nebývale dařilo. Bytová výstavba je nejvyšší od roku 2008, tahounem oboru je také inženýrské stavitelství. V lednu stavební produkce reálně meziročně vzrostla o 6,0 %, meziměsíčně byla vyšší o 3,3 %. Produkce inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 18,9 %, tento vysoký nárůst je však daný zejména nízkou srovnávací základnou. Odborníci ale varují před velkým optimismem – koronavirová krize dopadne samozřejmě i na tento obor a očekává se 10% meziroční pokles. Přitom ještě na počátku února se počítalo s růstem o 1,6 %.

Počet nabídek neklesá, roste zájem o ně

„Podle našich údajů je nabídka míst ve stavebnictví po skokovém nárůstu mezi lety 2017 a 2018 stabilní a mírně roste. Pozitivní je to, že roste i zájem o nabízená místa. Zatímco v roce 2018 přišlo na vypsanou pozici ve stavebnictví v průměru 4,6 reakcí, v loňském roce to bylo už 7,7 a letos zatím 9,4. Čísla ČSÚ ukazují, že počet zaměstnanců ve stavebnictví se v lednu meziročně zvýšil o 0,8 %,“ uvádí konkrétní údaje Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Stavebnictví je oproti průmyslu oborem, který v letošním roce vykazuje růst. Navíc zde jsou zaměstnavatelé převážně pozitivně naladěni k náboru nových zaměstnanců, oproti jiným jako již jmenovaný průmysl nebo služby, kde došlo v posledních měsících loňského roku k určitému ochlazení. Dá se ale očekávat utlumení v důsledku dopadů koronavirových opatření v následujících měsících, už teď negativně zasáhlo uzavření hranic pro zahraniční pracovníky.

Není zájem jen o řemeslníky a zedníky

Jaké jsou nejobsazovanější profese ve stavebnictví? Kupodivu to nejsou dělnické a řemeslnické profese, ale projektanti. Velký zájem je také o stavební zámečníky, stavbyvedoucí a svářeče. „Pokud se podíváme na zájemce o práci ve stavebnictví, v posledním roce hledali práci prostřednictvím Profesia.cz nejčastěji zedníci, montážní dělníci, malíři a natěrači, ale také projektanti. Nejvíce reakcí jsme zaznamenali u profesí sádrokartonář, malíř a natěrač, montážní dělník, potrubář a stavební zámečník,“ říká Michal Novák.

Mzdy v lednu výrazně vzrostly

Podle údajů ČSÚ průměrná hrubá měsíční nominální mzda ve stavebnictví v lednu 2020 meziročně vzrostla o 8,8 %. To je poměrně výrazný nárůst, protože v posledních pěti letech se tempo pohybovalo v rozmezí 5-8 %. Zatímco v roce 2015 byla průměrná mzda v oboru 27 000 Kč, nyní je to 34 500 Kč. Na inženýrských pozicích přesahuje průměrná mzda 40 000 Kč, u technických profesí jako statik, přípravář, stavební technik nebo projektant je to 30-35 000 Kč, řemeslníci si vydělají 22-30 000 Kč. Více než 10% meziroční nárůst mezd jsme zaznamenali u zedníků, montážních dělníků, tesařů, ale také stavbyvedoucích, přípravářů a stavebních techniků.

„Ve stavebnictví, i když mzdy průběžně rostou, dlouhodobě chybí dostatek kvalifikovaných profesí, jako je třeba stavbyvedoucí. Nyní s aktuálním odlivem ukrajinských dělníků se stav ještě zhoršuje a je otázkou, jak se stavebním společnostem bude dařit tuto situaci řešit,“ říká Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.

Z pohledu regionů nejvíce percentuálně rostly mzdy v Karlovarském, Pardubickém a Jihočeském kraji. Nejvyšší průměrná mzda je kromě Prahy v Karlovarském, Plzeňském a Libereckém kraji, nejnižší pak v krajích Královehradeckém, Ústeckém a Vysočina.